Pobytový exteriér s bazénom | tiliaDesign

Pobytový exteriér s bazénom

Riešenie pobytového exteriéru na pozemku v tradičnej zástavbe nových rodinných domov. Majiteľmi je manželský pár s rozličnými požiadavkami na trávenie voľného času. Kým pani najlepšie zrelaxuje čítaním knihy na čerstvom vzduchu, jej manžel preferuje prácu v dielni.Preto je celý priestor rozdelený na viacero funkčných zón, ktoré sú navzájom poprepájané pohodlnou komunikáciou. Celková plocha 570 m2 je rozdelená na štyri celky, a to vstupnú časť, úžitkovú časť, oddychovú s bazénom  a váľadlom a spoločenskú zónu s sedeniami, kuchynkou  a saunou.  Hlavným momentom riešenia je umiestnenie bazénu a záhradnej stavby, ktoré determinujú rozvrhnutie priestoru. Zvýšené záhony s výsadbou nižších krov a trvaliek, slúžia ako oddelovacia a zároveň vizuálna bariéra.

 

 

Pôdorys

1 - Vstupný priestor - tvorený menším trávnikom a záhonmi. Pri vstupe do domu je      umiestnená drevená lavička.

2  - Stojisko áut s prestrešením, na ktoré nadväzuje konštrukcia, ktorá tvorí vizuálnu        bariéru medzi úžitkovou časťou a parkovaním

3 - Úžitková záhradka - záhony v zvýšených záhonoch sú pohodlné na obrábanie a zároveň pôsobia upratane bez ohľadu na to, v akom stave sú.

4 - Obývačkové sedenie - terasa s pohodlnou sedacou súpravou, pritienenná pergolou.

5 - Exteriérová jedáleň -  prestrešený priestor s jedálenským sedením, kuchynským pultom s prívodom vody a elektriny. Je súčasťou objektu záhradného domčeka.

6 -  Záhradná stavba, ktorá do jedného objektu spája sklad, saunu a kováčsku dielňu.

7 - Bazén veľkosti  5x3 m, zapustený v drevenej terase. Oddelený od ostatných častí záhrady zvýšenými záhonmi.

8 - Drevené váľadlo - vysoké 45 cm,  prekryté tieniacou plachtou. Spolu s bazénom tvoria relaxačnú časť.
 

Pohľad na záhradu z obývačkového sedenia. Drevená terasa s bazénom je skrytá za zvýšeným záhonom. Celý priestor je vizuálne poprepájaný konštrukciou.
 

Drevená konštrukcia, ktorá nadväzuje na terasu s bazénom, okrem toho, že prepája  priestor, umožňuje aj mnohoraké využitie. Môže sa na ňu zavesiť hojdacia lavica, sieť, baldachýn či tieniaca plachta.  Jej stĺpy sa môžudoplniť trelážou, ktorá vytvára väčší pocit súkromia, najmä v priestore váľadla.

 

Úžitková záhradka v podobe zvýšených úžitkových záhonov. Môžu byť zhotovené z dreva, alebo z kompozitu.
Ak sa časť záhonu rozšíri, vznikne lavica na oddych pri práci, alebo priestor na položenie pracovného náradia.
Aj v úžitkovej časti sa objavuje konštrukcia, ktorá je doplnená oceľovými lankami, po ktorých sa šplhá popínavka.
Tá vytvára prirodzenú zelenú bariéru medzi parkovacím prístreškom pre autá a záhradou. Ako popínavú rastlinu, môžete použiť aj napríklad fazuľu, ktorá sa odvďačí bohatou úrodou.