Hľadáte NÁVRH, alebo PROJEKT záhrady? | tiliaDesign

Hľadáte NÁVRH, alebo PROJEKT záhrady?

Ak by ste prišli do nášho ateliéru, v prvom rade by som sa vás opýtala, či chcete návrh záhrady, alebo návrh celého exteriéru. Či sa zaujímate len o výsadbový plán zelene, alebo hľadáte riešenie pre celú nezastavanú časť pozemku.

Či okrem stromov a krov, chcete riešiť aj usporiadanie a vybavenie exteriéru, vrátane všetkých stavieb – chodníky, terasy, oplotenie, osvetlenie, záhradný pavilón, sklad, bazén, poprípade detské ihrisko. Pre mňa je to logické, pretože exteriér vnímam ako neoddeliteľnú súčasť bývania v rodinnom dome. Navyše je prirodzeným pokračovaním interiéru, čím rozširuje pobytovú plochu každého bývania o ďalšie metre štvorcové.

 

Takže záhrada, alebo exteriér so záhradou?

 

Nič nepokazíte, ak si dáte pre začiatok vypracovať NÁVRH, najlepšie v dvoch variantoch. Okamžite získate názor, aké usporiadanie vám najviac vyhovuje. Ak máte malú predstavivosť, odporúčam, aby ste si dali vypracovať návrh spolu s 3D vizualizáciami. Síce zaplatíte viac, ale predídete neskoršiemu sklamaniu z nedorozumenia.  Návrh záhrady, teda špecifikácia a priestorové rozmiestnenie rastlín, zvládne záhradný architekt maximálne do dvoch týždňov.  Ak si objednáte návrh komplet  vybaveného exteriéru, počkáte si minimálne mesiac, a však mimo jarnej, alebo jesennej sezóny. Je mi ľúto, ale v tomto okamžiku, ste len na začiatku celého procesu plánovania a následnej realizácie. Podľa NÁVRHU, teda obrázka, nech je akokoľvek realistický, sa stavať, ani vysádzať nedá.

Je to presne to isté, ako pri stavbe domu. Najprv ste si dali vypracovať návrh, alebo štúdiu a potom vám architekt vypracoval PROJEKT.

To znamená, že obrázok-NÁVRH musíte premeniť na množstvo odborných výkresov, ktoré vám umožnia návrh zrealizovať. Definujú nielen rozmery každej stavby, ale ukrývajú informácie o materiáloch, konštrukciách, definujú statiku oporných múrov, a taktiež riešia rozvody vody a elektriny, poprípade úpravy terénu, alebo odvodnenie pozemku. Súčasťou realizačných výkresov je aj plán výsadieb, ktoré priestoru dodajú potrebnú dávku pôvabu a harmónie. Je to čerešnička na torte, ako závesy, alebo obrazy v interiéry.

Takže  zhruba o rok, a s plným komfortom, si môžete začať užívať každý cm2 vašej vysnívanej záhrady, pardon, exteriéru.

Hups, toto vás asi nepotešilo.

Na druhej strane, ide o efektívne zhodnotenie vášho času, peňazí a energie, ktoré vkladáte do vášho lepšieho bývania................zvážte len to množstvo výkresov a  dodávateľov, ktorý sa musia prehnať vašim exteriérom. Prajem vám, aby ste preži príjemný deň vo vašej krásnej záhrade. Vôbec nevadi, aj keď zatiaľ virtuálnej.

Lucia Bullová

Ak vás zaujímajú praktické rady, ako naplánovať svoj exteriér, navštívte náš seminár Zelená akadémia.