3 konkrétne tipy, ako ušetríte 20% pri budovaní záhrady | tiliaDesign

3 konkrétne tipy, ako ušetríte 20% pri budovaní záhrady

Stavba domu patrí často k jednej z najväčších investícii v živote človeka. A je prirodzené, že každý hľadá cestu,  ako by svoje náklady zefektívnil a zbytočne nenavyšoval. 

Stáva sa však, že ľudia o peniaze aj tak prichádzajú, zbytočne veľa preplácajú a strácajú, napríklad vtedy, keď im chýbajú dôležité informácie.

 

Vcelku často sa s tým stretávam aj v našej kancelárii.

 

Ktokoľvek sa rozhodne pre bývanie v rodinnom dome, väčšinou tak robí preto, aby svoj priestor na bývanie vylepšil a rozšíril nielen o niekoľko m2 úžitkovej plochy domu, ale aj o pobyt na terase a v záhrade, či už kvôli pokojnému relaxu, priestoru pre deti alebo aktívnemu odpočinku.

 

Venujete pozornosť svojej budúcej záhrade hneď na začiatku, už týmto krokom, môžete ušetriť  10% až 20% z ceny za jej realizáciu.

 

Napriek tomu, že má záhrada status voňavej a farebnej galérie, v skutočnosti je to stavba, zabalená do zelene.

 

Základné vybavenie exteriéru pre 6 árový pozemok – chodníky, múriky, voda + elektrina, zavlažovací systém, oplotenie, brány a bráničky, navážka zeminy + zeleň – stojí priemerne 30 až 50.000 €.

Ak máte o niečo väčší pozemok a uvažujete aj o altánku, bazéne, saune alebo vírivke, pripravte sa na investíciu okolo 80 až 100.000 €.

V prípade, že váš pozemok je vo svahu a prevýšenie je väčšie ako 1m, náklady sa neuveriteľne znásobujú. Najmä, keď začnete pozemok vyrovnávať a stavať oporné múry.

 

Náklady potrebné pre samotnú výsadbu zelene, s ktorou sa vám predstava záhrady spája, tvoria paradoxne najmenšiu časť nákladov.  Pohybovať sa môžu v rozmedzí 6 až 15.000 €

 

Spolu to však nie je zanedbateľná čiastka. Treba sa na ňu dôkladne pripraviť.

 

Využite služby záhradného architekta.

 

Dôležité je, aby ste záhradného architekta prestali vnímať len ako dizajnéra pre zeleň.

Jeho úlohou je, vyriešiť usporiadanie a vybavenie vášho exteriéru tak, aby ste ho mohli plnohodnotne využívať  takmer celý rok.

 

Ak chcete ušetriť 20% nákladov, držte sa týchto 3 zásad a odporúčaní:

 

 

1.Záhrada nie je dekorácia, ale plnohodnotný priestor vášho bývania.

 

Naplánujete si jej usporiadanie a môžete získať ďalších 100-200m2 pobytovej plochy k vášmu bývaniu – terasy, prístrešky, záhradné pavilóny, sklady,.... To znamená, že k obytnej ploche vášho rodinného domu, pribudne ďalších  200-300m2 pobytových plôch, kde si umiestnite stôl, lehátka, gril, vírivku, detský bazénik, atď.

V opačnom prípade získate len galériu voňavých a farebných exponátov, ktorým budete musieť venovať permanentnú starostlivosť.

 

 

2.Dajte si vypracovať  projekt pre dom aj exteriér.

 

Možno ste to netušili, ale stavebný aj záhradný architekt, budú spolupracovať s tými istými profesistami -  projektant,  statik, konštruktér, projektant pre stavbu, rozvod elektriny, pitnej a úžitkovej vody, atď. 

Tak prečo platiť dvakrát?  

 

 

3.Stavebná firma popri stavbe domu výhodnejšie zabezpečí aj dodávku všetkých exteriérových stavieb pre vašu záhradu, vrátane sietí.

 

Ide o navýšenie stavebných prác, ktoré o niečo navýšia aj váš rozpočet na začiatku, ale 

predstavte si, koľko ušetríte času, energie i peňazí na tom, že nebudete riešiť  samostatne ďalších dodávateľov, cenu za dopravu, stavebný dozor a mnoho ďalších vec.  

 

Rozhodne ušetríte, ak vám jedna firma naraz vykope základy pre dom, oporné múry, záhradný prístrešok aj bazén a následne naraz všetko zabetónuje.

Ak vám dodávateľská firma položí dlažbu pred garážou a bude pokračovať v dláždení záhradných chodníkov a terás.

Keď vám firma postaví krov na dome, môže pokračovať na streche prístrešku.

Elektrikári sa môžu postupne presunúť do záhrady. Môžu nainštalovať osvetlenie, zásuvky, dotiahnuť prívod elektriny pre čerpadlá aj pre technickú šachtu bazéna.

Atď., atď.

 

 

Pamätajte si, ak oddelíte stavbu domu od zvyšku pozemku, je viac ako pravdepodobné, že vaše náklady na realizáciu všetkých exteriérových prác a stavieb, sa navýšia minimálne o 20%, nehovoriac o energii a čase, ktorý tomu budete musieť opäť venovať.  

 

 

Lucia Bullová